Optimistábbak a külföldi tulajdonú cégek • 1999.09.16

Minél nagyobb részt birtokolnak a cégekben a külföldi tulajdonosaik, annál kedvezőbbnek ítélik meg a jelenlegi és a várható kilátásaikat. A nagyobb vállalatok is jobbnak érzik üzleti helyzetüket a kicsiknél – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság– és Vállalkozáselemzési Kht. (MKIK GVI) júniusi konjunktúrafelméréséből.

Júniusban a vállalkozások kedvezőtlenebbnek ítélték meg a helyzetüket, mint fél évvel korábban – állapítja meg a MKIK GVI. Konjunktúrafelmérésük igen széles mintán, az ipar, a szolgáltatások, a kereskedelem különféle területein működő 2050 cég válaszán alapul. A megkérdezettek 23,1 százaléka érzi kedvezőnek a jelenlegi helyzetét, szemben az 1998 végi 27,4 százalékkal; rossznak pedig 15,4 százalék, 3 százalékponttal több, mint fél évvel korábban. Kedvezőbbek viszont a következő fél évre vonatkozó várakozásaik.
A kutatók korábbi felméréseikhez hasonlóan a pénzügyi ágazat üzleti helyzetét találták legkedvezőbbnek, de itt viszonylagos romlást tapasztaltak. A minta harmadát alkotó iparvállatoknál szintén romlás, a szolgáltató cégeknél viszont javulás mutatkozott.
A tíz fő alatti vállalkozások 16 százaléka ítéli jónak és 24,4 százaléka rossznak jelenlegi helyzetét, igaz, a jövőre nézvést 21,3 százalékuk derű– és 7,6 százalékuk borúlátó. Minél nagyobb egy vállalat, annál kedvezőbb a mostani és a jövőbeli helyzetük megítélése.
A 250 fő felettieknek például 30,4 százaléka látja jónak az üzletmenetet és csak 7 százaléka rossznak. A kapacitás–kihasználtság az 50–249 fős vállalatnagyságig javul, afölött romlik. A külföldi megrendelések terén a 10 fő alatti és a 10–49 fős vállalkozások helyzete rosszabb, az ennél nagyobbaké lényegesen jobb; a hazai piacon viszont a kis– és középkategória pozíciója mondható jónak, a mikrovállalkozások és a 250 felettieké viszont kedvezőtlen.
Még egyértelműbb az összefüggés a külföldi tulajdonrészesedés mértéke és az üzleti kilátások között. A tisztán külföldi tulajdonban lévő cégek kapacitáskihasználtságban, bel– és külföldi megrendelések tekintetében egyaránt jobb helyzetben vannak, mint a többiek.
A foglalkoztatási helyzet javul, mivel a vállalkozások 18,4 százaléka növelné, 11,7 százaléka csökkentené a létszámát. A jövedelmezőségi kilátások viszont rosszabbak, amit a növekvő árversennyel magyaráznak az MKIK GVI elemzői.