Ragaszkodnak a 70 milliárdos tb–vagyon–értékesítéshez • Helyrebillentik a büdzsé mérlegét • 1999.09.10

Nagyjából teljesülhet az államháztartás hiánya. Legalábbis ez derül ki, ha a központi költségvetésre és a tb–re vonatkozó kormányzati határozatok, nyilatkozatok, tájékoztatók alapján összegezzük az egyenleget befolyásoló tényezőket. A tb–vagyonok értékesítéséből továbbra is 70 milliárdos – az előirányzatot több mint 16 milliárddal meghaladó – bevételt terveznek. Ezt módosító döntés nem született az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. tegnapi igazgatósági ülésén sem.

Az ÁPV Rt. függőben hagyta a döntést az 1,7 millió darabos (mai értéken mintegy 20 milliárd forintos) Richter–pakett értékesítéséről, amire a 2000. december 31–éig tartó eladási moratórium miatt kellene megoldást találni. Ugyanakkor – mint kormányközeli forrásból értesültünk – továbbra sem mondtak le a 70 milliárdos bevételről, amit a tb–vagyon értékesítéséből remélnek.
Tulajdonképpen az egyensúly helyrebillentéséhez nem is lenne szükség a Richter–részvények eladására. Nyáron ugyanis sajtótájékoztatón közölték: végleg leírja a kormány a február közepén zárolt vésztartalékot. Ez 33 milliárd forinttal javítja az egyenleget. Így a már bejelentett módosítások, adóbevétel–kiesések együttvéve 20 milliárd forint körüli többletet eredményezhetnek, ami éppen egyezik a társadalombiztosítónál lévő Richter–részvények értékével.
Néhány ponton olyan kiadási többletek várhatók, amelyeket már nem képesek a minisztériumon belüli átcsoportosítással fedezni. Például a mezőgazdaság piacrajutási támogatásából az eredetileg 48,9 milliárdra korlátozott keret már július végéig kimerült. Júniusban 4,8, augusztusban további 10 milliárd forintot kuporgattak össze a földművelésügyi tárca büdzséjének átrendezésével, azaz átmenetileg kerülve a teljes államháztartás megterhelését, illetve a deficit növelését.
Más a helyzet azzal a 9,3 milliárddal, amivel a parlamenthez benyújtott 1998. évi zárszámadási törvényjavaslatban növelnék az említett agrártámogatásokat. Ebből 3,6 milliárd forintot a tavalyi, el nem költött piacrajutási pénz „fedez”, 5,6 milliárdot pedig a szintén 1998–ban ki nem használt vidékfejlesztési keret. Az 1998–ban el nem költött keretek tavaly csökkentették, most viszont növelik a hiányt.
A 3,6 milliárdos részletet az ÁPV Rt. állná, ami – mint a Pénzügyminisztériumban megtudtuk – csupán annyit jelent, hogy ennyiben állampapír–kibocsátás helyett a vagyonkezelő szervezet finanszírozza az agrártámogatás növekményét. Az összeget az ÁPV Rt. 7 milliárdos területfejlesztési támogatási kötelezettségéből csippentik le, de ez is csupán a finanszírozás szerkezetében jelent változást, a költségvetés kiadásaiban és az ÁPV Rt. kötelezettségeiben. Egyébként június végéig semmit, augusztus végéig azonban már 4,1 milliárdot fizetett be az ÁPV Rt. a területfejlesztés támogatása címén – közölték a vagyonkezelőnél.
Az ÁPV Rt. a Honvédelmi Minisztériumnak is juttat 9 milliárdot, a honvédségi ingatlanok eladásából – írná elő a zárszámadási törvény. De ha ilyen bevétel befolyik is, megint csupán az állampapír–kibocsátás lenne kevesebb, nem pedig a hiány, hiszen a HM költségvetése ezzel nem változik. A HM nagyobb értékű ingatlant készül átadni, hogy letudja az ÁPV–vel, még 1997–ben, a T72–es harckocsik fehéroroszországi beszerzése kapcsán keletkezett adósságát – tudtuk meg megbízható forrásból.
Az ÁPV Rt.–re rótt, közel 16 milliárd forintnyi rendkívüli osztalékbefizetés viszont javítja majd a költségvetés egyenlegét. Rontaná viszont az eredetileg 122,9 milliárdos gyógyszertámogatási keret 141 milliárd forintra emelése. A jó 18 milliárdos különbség túlnyomó részét más egészségügyi kiadások megnyirbálásából fedezik, 3 milliárdról viszont a tb–zárszámadás gondoskodna, az eredetileg 41,7 milliárdos idei deficit növelésével.