Növelik az idei költségvetés hiányát? • Újabb mezőgazdasági pénzek • 1999.09.04

Az ÁPV Rt. és a költségvetés tavalyi maradványpénzeiből kuporgatnak össze közel 9,3 milliárd forintot az idén hiányzó agrárpiaci támogatások kiegészítésére – derül ki a parlamentnek benyújtott zárszámadási törvényjavaslatból. Szakértők szerint az összeg egy része, 5,6 milliárd forint a költségvetési hiányt növeli, bár ezt részben enyhítik az előterjesztésben szerepeltetett kamatmegtakarítások. Az ÁPV Rt. kiadásait 18 milliárddal fejelik meg, ennek fele a honvédelem támogatását szolgálja.

MH–információ
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.–től immár 30 milliárd forint osztalékbefizetést várnak a 14,4 milliárdos eredeti penzum helyett, s a különbözettel az áfabevételi előirányzatot enyhítik – áll az 1998. évi zárszámadásról szóló törvényjavaslatban. A tavalyi közpénzekről elszámolni hivatott előterjesztés ugyanis egy terjedelmes paragrafusban az idei költségvetést is módosítaná.
A 964,9 milliárd forintra csökkentett áfa még így is nyilvánvalóan túl van tervezve, hiszen a Pénzügyminisztérium csak 920 milliárdot – az eredeti előirányzathoz képest 65 milliárdos elmaradást – vár.
Szintén a törvényben keresnek forrást az agrárpiaci támogatások 9,29 milliárd forintnyi növelésére, amiről nemrég döntött a kormány. Az összeg egy részét, 3,64 milliárdot az ÁPV Rt. tavalyi hasonló támogatásából maradt pénzek fedeznék, további 5,65 milliárdot pedig a földművelésügyi tárca 1998–ban fel nem használt vidékfejlesztési pénzeiből teremtenék elő. Szakértők szerint amit tavaly nem használtak fel, az már nincs is; azaz ez a kiadás növeli a költségvetés idei hiányát, mint ahogy tavaly csökkentette, amikor nem költötték el. Igaz, ezt részben ellensúlyozza, hogy 3,5 milliárd forint megtakarítást várnak a tavaly év végén, a Postabanknak és az ÁPV Rt.–nek juttatott kötvények utáni kamatfizetéseknél.
A deficit növelésére már volt példa, amikor az árvízkárok enyhítésére ötmilliárd forint kötvényt jegyeztek a biztosítók (MH, júl. 29.). Ehhez azonban most nem kérik a parlament hozzájárulását.
Átvezetnek ugyanakkor egy másik kormánydöntést: azt, hogy mivel az M1–es és M15–ös autópályák finanszírozását az állam átvette, négymilliárd forintnyi törlesztés már az idei büdzsét terheli. Ennek forrása az „évközi távközlési többletbevétel”, azaz a DCS 1800–as telefontender rendkívüli bevétele.
A Honvédelmi Minisztérium büdzséjében tátongó lyukat úgy igyekeznek betömni, hogy az ÁPV Rt. honvédségi ingatlanokat értékesít, és ebből kilencmilliárdot átutal. Ezt annak ellenére is szerepeltetik a zárszámadásban, hogy az állami holding vezetése nem rokonszenvezett az akcióval, bizonytalannak látta például az ingatlanok forgalmi értékének meghatározását (MH, június 6.). A HM támogatása a vagyonkezelő kiadásait növelné; ám mintegy kárpótlásul további kilencmilliárddal többet fordíthat a rá bízott vagyon kezelésére.
Az 1998–as zárszámadásban egyébként 540,2 milliárd forint központi költségvetési hiány jóváhagyását kérik az Országgyűléstől, szemben a 601 milliárdos előirányzattal. A deficitet 182 milliárd forinttal növelte az év végi Postabank–, MFB– és ÁPV Rt.– tőkejuttatás.