Továbbadták a Fodema Kft.–t • A Reorghoz került az MDF fővárosi székháza • 1999.06.11

A napokban került át a Fodema Kft. az állami kézben lévő, postabankos követelésekre specializálódott Reorg Apport Rt. egyszemélyes tulajdonába – értesült a Magyar Hírlap. A Magyar Demokrata Fórum valamikor a Fodemába apportálta jelzáloggal terhelt Bem téri székházát, de mivel nem tudta kifizetni a több mint 300 millió forintos adósságot, a kft.–t elnyelte a Postabank–birodalom. Magát a tartozást tavaly év végén már megvette a Reorg Apport. Most a fedezet „követte” az adósságot.

A tízmillió forint törzstőkéjű Fodema Kft.–t június 7–én átadták a Reorg Apportnak – tudtuk meg a Postabank követeléskezelő cégénél, a PB Workout Vagyonkezelő Kft.–nél. A Fodema adósságát – melyet 350 millió 44 ezer forinttal tartottak nyilván a Postabank könyveiben – már tavaly év végén megvette a Reorg Apport.
A hitel vételára – megbízható információk szerint – 240,5 millió forint volt. Ez azt jelenti, hogy csaknem 110 milliót már eleve veszteségként könyveltek el a Postabanknál.
Még az 1994–es választási kampány idején adósodott el az MDF a Postabanknak. A tartozás a HVG korabeli tudósítása szerint egy 200 és egy 100 milliós tételből állt, Herényi Károly pártalelnök viszont kérdésünkre együttesen 300–350 millió közé eső összegről beszélt.
Az adósság fedezetére a Bem téri székház szolgált: mégpedig úgy, hogy előbb 1994 őszén a párt megalapította a Fodemát, majd 1995 tavaszán – potom 4,3 millió forintra értékelve – apportálta a kft.–be az ingatlant. Mivel az adós fizetni továbbra sem tudott, a kft. két postabankos társasághoz került át. Az MDF azóta is bérleti díjat fizet a Fodemának a székház használatáért. Ha megadja a tartozást, visszakerül hozzá a székház. Visszavásárlási joga 2000 áprilisában jár le – tudatta Herényi Károly. Kérdésünkre, hogy a korabeli tudósítások miért 1999–es lejáratról írtak, az alelnök úgy felelt, ez tévedés. A bérleti díjat érdeklődésünkre borsosnak nevezte, de cáfolta, hogy az adósságot ezen keresztül törlesztené a párt.
A cégiratok szerint 1996 januárjában került át a Fodema a Postabank–birodalomba. Az elszámolás ekkor úgy festett, hogy a Fodema tartozott a Postabanknak, a fedezetül szolgáló székház visszavásárlási jogát pedig az MDF–nek tartották fenn. 1998 végén 350 millióval tartozott az anyabanknak, ebből 343,6 millióra rúgott a tőke, 6,5 millióra pedig az úgynevezett ügyleti kamat.
Fölbukkant a Fodema neve 1996 decemberében, a rendőrség vezérkarának emlékezetes menesztése után is. Kuncze Gábor akkori belügyminiszter kezdeményezte: bontsák föl a lízingszerződést, amelyet a kft. kötött az Országos Rendőr–főkapitánysággal a Teve utcai székház berendezéseinek szállítására. A Belügyminisztérium helyettes államtitkára e napokban úgy nyilatkozott: a szerződés megkötésekor a Fodema már nem volt az MDF tulajdonában.
Az MDF ma is jegyez két egyszemélyes társaságot: a Temise, valamint az Otthon 300 Kft.–ket. Ezek közreműködésével, valamint nyilvános részvények kibocsátásával tervezték, hogy rt.–t alapítanak a székház visszavásárlására. A tervük meghiúsult, a kft.–k azóta valójában nem működnek. Fel kívánják számolni őket – mondta el Herényi Károly.