A tőzsde közömbösen fogadta a makrogazdasági híreket • Romló külpiaci adatok, zavartalan tőkebeáramlás • 1999.06.09

Az év első négy hónapjának fizetési mérleghiánya több mint 70 százalékkal meghaladja a tavaly január–áprilisi passzívumot – derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes adataiból. A tőzsde és a pénzpiacok nemigen reagáltak a hírre. A külkereskedelmi mérleg deficitje négy hónap alatt már több mint egymilliárd dollár, vagyis jó 300 millióval romlott a tavalyi hasonló időszakhoz képest – közölte a Gazdasági Minisztérium. Májusban az éves infláció mértéke 9,3 százalék – árulta el Surányi György, a jegybank elnöke Washingtonban.

MH–információ
Áprilisban 165 millió dollár hiány keletkezett a folyó fizetési mérlegben, s ezzel a négyhavi hiány 763 millió dollár – közölte előzetesen az MNB. A kormány 2,5 milliárd dollárnyi deficitet jelez előre az idei évre. Járai Zsigmond pénzügyminiszter az egyik kereskedelmi adónak nyilatkozva továbbra is elérthetőnek tartja ezt a célt, és nem lát okot a költségvetési kiigazításra.
Nem mozgatta meg a pénz– és tőkepiacokat a 165 millió dolláros áprilisi fizetési mérleghiány híre. A „középrossznak” nevezett adat igazából nem lógott ki a sorból – fogalmazott az egyik elemző, aki szerint a koszovói béke lehetősége ez idő szerint minden más tényezőt elnyom.
Májusban a fogyasztói árak éves emelkedése 9,3 százalék, vagyis az infláció áprilishoz képest 0,1 százalékkal mérséklődött – nyilatkozott Surányi György, a jegybank elnöke Washingtonban a Bridge News hírügynökségnek, megelőzve a KSH pénteken esedékes hivatalos közlését. Surányi szerint az infláció tartós csökkenése a jövedelempolitika fegyelmezettségén múlik. A jegybankelnök jelezte: a következő hónapokban mind az államháztartási mérleg, mind a fizetési mérleg javulására számít.
A január–áprilisi időszakban az adósságot nem növelő tőkebeáramlás meghaladta a 763 millió dolláros fizetési mérleghiányt, s elérte a 868 millió dollárt.
• Folytatás a 9., vezércikk a 7. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
Kedvező, hogy a tőkebeáramlás csaknem kétharmadát a működőtőke–behozatal tette ki. Tavaly az első négy hónapban nagyobb volt ugyan a teljes tőkebeáramlás, de ennek több mint fele a portfólióbefektetés (azaz a spekulatív célú beáramlás).
A fizetési mérleg egyértelműen az áruforgalom miatt romlott a tavalyi évhez képest. A gazdasági tárca vámstatisztikai adataiból is kiderül: a négyhavi külkereskedelmi hiány 1087 millió dollár, azaz 309,7 millióval duzzadt 1998 január–áprilisához képest. A négyhavi export csak 5,4, az import viszont 8,8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, azaz jócskán tágult az első negyedévben még csak 1 százalékpontos rés az import és az export növekedése között.
Antalóczy Katalin, a Pénzügykutató Rt. szakértője szerint a négyhavi külkereskedelmi mérleghiány alátámasztja intézetük 3,3 milliárdos idei passzívumra vonatkozó előrejelzését. (A kormány hasonló, 3–3,5 milliárd dollárnyi passzívumot prognosztizál.) A lassuló exportnövekedésben szerinte szerepet játszik a CEFTA–országokban eluralkodó protekcionizmus és a nyugat–európai piacokon éleződő verseny a leértékelt valutájú távol–keleti országokkal szemben. Főleg a vámszabad területi export gyarapszik, ami azt mutatja, hogy a világpiaci dekonjunktúrát a multinacionális cégek vészelik át leginkább.
Több cég újabban negyedévenként ad jelentést a vámszabad területi exportról. Bagó Eszter, a gazdasági tárca helyettes államtitkára tájékoztatóján ezzel is magyarázta, hogy szétnyílt áprilisban az export–import olló. A tárca adatai szerint az élelmiszer–ipari, ital– és dohánykivitel több mint 25 százalékkal visszaesett 1998– január–áprilishoz képest; 18,3 százalékkal nőtt ugyan a gépexport, ám az összes többi árufőcsoport kivitele csökkent. A gépimport 23,3 százalékkal – ezen belül a gépkocsik behozatala 52,4 százalékkal, 694,9 millió dollárra – dagadt.
Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója nem tartja rossznak a folyó fizetési, illetve a külkereskedelmi mérleg alakulását. A GKI az egész évre 3 milliárd dollár folyó fizetési mérlegdeficitet vár, de most elismerte: időarányosan reálisabb a kormány által várt 2,5 milliárd dolláros deficit. Ugyanakkor felhívta a figyelmet: a májusi közgyűlések után jelentősen megnőhet a profitkiáramlás, esetleg meg is haladja a tavalyi szintet.
A piacok közömbösnek mutatkoztak, a forint tegnap mindvégig a sáv erősebbik szélére tapadt, s békés volt az állampapírpiac is: a legutóbbi kibocsátással szinte megegyező, 14,93 százalék lett például a három hónapos kincstárjegy hozama az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) keddi aukcióján.
A BUX hajszálnyit emelkedett, a nap végére 6342 pontra, 0,7 százalékkal erősödött. Az utóbbi időkben megszokott érdektelenség mutatkozott a piacon – jellemezte az üzletmenetet Csuka László, a K&H Brókerház üzletkötője.
A piaci várakozásnál egy cseppet magasabb, ám az előző három havi trendhez közel eső áprilisi adat alapján az egész éves hiányt mintegy 3 milliárd dollárra várja Török Attila. A Postabank Értékpapír Rt. elemzője felemásnak értékelte az áprilisi adatokat. Csökkent például az idegenforgalom dinamikája, az egyéb szolgáltatásoknál a tavalyihoz hasonlóan romlás mutatkozik (utóbbi tétel a tavalyi 154 millió után idén az első négy hónapban 332 millióval rontotta a mérleget). Biztató, hogy a működőtőke–beáramlás és a portfóliótőke–behozatal egyaránt 100–100 millióval gyarapodott áprilisban – mondta. Úgy véli, az év második felében emelkedik az áruforgalmi deficit, szerinte havonta 200 millió dollár körüli összeggel ronthatja a mérleget. Növekedhet az egyéb szolgáltatások címén kiáramló összeg, és az idegenforgalmi bevételek is elmaradhatnak a tavalyitól. Ugyanakkor Török szerint valamelyest csökkennek a kötvények utáni kifizetések, s valószínűleg nem ismétlődik meg a tavalyi, nagyarányú profitkivitel. Igazi pozitív fordulatot azonban csak az európai gazdaságok gyors élénkülése hozhatna. Erre azonban a mostani előrejelzések alapján csekély az esély – vélte.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő elemzője lényegesen jobb adatot prognosztizált, ám nem vált be a márciusinál alacsonyabb importvárakozása. Bár az egész évre tervezett hiány 30 százalékánál tartunk csak, mégis veszélyben látja a kormány szabta 2,5 milliárdos terv teljesítését, hisz általában az év második felében dinamikusabban nő a deficit. Szerinte az összesen 563 millió forint beáramlott működőtőke nem igazán meggyőző, magasnak tartja a 294 millió dolláros portfólióbefektetést, mely hamar kivonható az országból – figyelmeztetett. A fizetési mérleg szerkezetének megítéléséhez Duronelly kevesli az adatokat, leginkább az import megoszlását. A rendelkezésre álló információk alapján ugyanis nem világos, mennyi a fogyasztást, illetve az exportcélú beruházást szolgáló import.
• E. J. – Sz. I. M. – V. F. I.