Ezerforintos Postabank–követelések • Olcsó a Mahir Cityposter adóssága • 1999.06.05

Gőzerővel folynak a tárgyalások az állami tulajdonú követeléskezelő cég, a Reorg Apport Rt. által kezelt volt postabankos portfóliók eladásáról – értesült lapunk. Ugyanakkor egyes vagyonelemeket – köztük a Globex, a Lakitelek Alapítvány, az A–Reklám Kft. adósságait – ezer forintért vette át a követeléskezelő, mintegy előre látva, hogy eladásukra semmi remény nincs. A Mahir Cityposter Kft. kisebbségi tulajdonrésze, mely 380 millió forinttal szerepelt a Postabank könyveiben, a Reorg Apporthoz mindössze 15,7 millió forintért került át.

MH–információ
A Mahir Cityposter Kft., mint ismert, egyike a Simicska Lajos APEH–elnök egykori érdekeltségébe tartozó cégeknek. A Postabank 1998 márciusában megvette a kft. 14,7 millió forint névértékű kisebbségi üzletrészét 380 millió forintért. Az 1998. végi konszolidáció során azonban csak 15,7 millió forintot adott érte a Reorg Apport. A fennmaradó 364,3 millió forint után céltartalékot képeztek, és az állam által kibocsátott kötvényekkel fedeztek le. A Reorgnak csak a 15,7 millió behajtásához fűződik érdeke – vagyis a céltartalék gyakorlatilag veszett fejsze nyelének tekinthető.
Értesülésünk szerint a Pénzügyminisztérium egy kormány–előterjesztésében javasolja: a Reorg Apporthoz került postabankos portfóliókat nyílt pályázattal értékesítsék. Zárt körben értékesíthetők azonban azok a vagyonelemek, amelyekre az átvételi árhoz képest ráígérnek.
Piaci körökben úgy tartják: nem ajánlatos az olyan megcímkézett ügyletekben pályázni, mint amilyen a Mahir Cityposteré, mert esetleg adóhivatali vizsgálat lehet a dologból.
Végül is könnyen meglehet, hogy több társaság is visszavásárolhatja nagyhitelét. A Reorg Apport vezérigazgatójától, Sági Gyulától azonban nem tudhattunk meg részleteket, írásban is feltett kérdéseinket válaszra sem méltatta. Így azt sem tudhattuk meg, milyen értékesítési stratégiát követ a Reorg márciusban kicserélt vezetősége. Mindenesetre a Világgazdaság című gazdasági lapnak azt nyilatkozta: a bevételek maximalizálására törekszenek, a piac pedig nem indokolja a kedvezményes lehetőségek igénybevételét. Ezért nyilvános pályázatot hirdetnek.
Az előző, elmozdított vezetőség már tavasszal induló, kétlépcsős, nyílt pályáztatást tervezett; az első körben írásbeli ajánlatot tevők közül kiválasztott legjobbak között pedig liciten döntöttek volna. A saját adósságát megvásárolni kívánó cégek esetében pedig csak a második lépcsőt, a licitet alkalmazták volna.
Több követelést már a tavaly év végi átadáskor reménytelennek ítéltek meg, s így árát ezer forintra taksálták. Ilyen, ezer forintra csökkentett tétel a Lakitelek Alapítvány – tavaly év végén kamatostul 13,8 millió forintot érő – adóssága; a Globex Holding és a hozzá tartozó Kútvölgyi Kft. kárba veszett – 186,1, illetve 716,7 millió forintos – adósságai; a Kurír 140 milliós hitele; a Tóth Bélától és Stumpf Jánostól Schlecht Csabán keresztül Josip Tothoz vándorló A–Reklám Kft. 110 milliós tartozása.
• Folytatás a 9. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
Négy, részben spanyol érdekeltségű kft. 35 milliárd forintnyi – a hírhedt spanyol ingatlanokkal kapcsolatos – tartozását összesen 4000 forintra írták le.
Sok tételért természetesen rendesen megfizetett a Reorg Apport. Százszázalékos árfolyamon került át hozzá például a Nádor 95 Rt.–vel szembeni 52 milliós követelés. A Trigon Bank 92,85 millió forintos kötvénycsomagját a Reorg Apport csak 50 millió forintért vette át (e bank igazgatója, Lenk Géza lett márciusban a Reorg Rt. elnöke). A piacon egyébiránt számos lista forog közkézen, mely a Reorg–portfólió elemeit tartalmazza, beleértve a tőkekövetelést, a még Postabank által képzett céltartalékot és az átvételi árat. Így sokaknak lehet pontos képük arról, mekkora vételárat látna kívánatosnak az eladó. Az ebből fakadó információs előnyt azonban aligha tudják kiaknázni, mivel nemigen jutnak vételi lehetőséghez – állította neve elhallgatását kérő informátorunk.
A lapunk által megkérdezett követeléskezelők úgy vélekednek, számos ma is működő, hiteleit rendben törlesztő cég került a Reorg–csomagba, s lenne fantázia jó néhány darabjában. Ám nem számolnak azzal, hogy bárminemű pályázaton lehetőséget kapnának azok megvételére. Más informátoraink még abban sem biztosak, hogy a Reorg egyáltalán „eladásban érdekelt”, s feltételezik, hogy egyes cégeket inkább kezelésében tart az intézmény.
• E. J. – V. F. I.