Költségvetési kiigazítást jósolnak a kutatók • Lassuló növekedés, emelkedő hiány • 1999.04.10
Lassuló növekedést, kisebb ütemben bővülő beruházást és exportot jósolnak legújabb előrejelzéseikben a kutatóintézetek. Költségvetési kiigazításra szükség lesz – jelzi a Kopint–Datorg Rt. és különösen a GKI Gazdaságkutató Rt. –, de még így is meghaladja a deficit a megcélzott 4 százalékos államháztartási hiányt.
A Kopint–Datorg 3,5–4 százalékra szállította le az idei növekedésre vonatkozó előrejelzését, ami lassulást jelentene a tavalyi 5,1 százalékhoz képest. Leszállították az export és a beruházások növekedésére vonatkozó jóslataikat is – derült ki sajtótájékoztatójukon. Ennek ellenére hazánk a tavalyi évhez hasonlóan idén is a második leggyorsabban növekvő gazdaság lenne, Írország után. Az EU–országok átlagos növekedése a tavalyi 2,5 százalékról 1,5 százalékra lassul – jósolja a Kopint–Datorg.
Nemrég a Gazdasági Minisztériumtól is hallhattunk némiképp borúlátóbbra forduló előrejelzéseket. A tárca növekedésre vonatkozó februári becslése 4–5 százalék, ami burkoltan megkérdőjelezi a költségvetés készítésekor figyelembe vett ötszázalékos prognózist, pedig ez utóbbi mellett a napokban is kitartott a kormányfő. A GM a Kopint–Datorghoz hasonlóan módosította a fizetési mérleg hiányára vonatkozó – a pénzügyi tárca szerint 2–2,5 milliárdos – jóslatot.
A Kopint–Datorg szerint a tőkepiac megnyugtatása, az államadósság–finanszírozás drágulásának elkerülése indokolja a költségvetési korrekciót. De még így is meghaladja az államháztartási hiány a GDP 4 százalékát. Ennek oka a vártnál alacsonyabb ütemű növekedés és kisebb mértékű drágulás. Fontosnak tartják, hogy a kiigazításnál ne erősítsék föl a növekedés amúgy is tapasztalható lassulását.
Elkerülhetetlen a költségvetés hiányának lefaragása, s minél előbb kerül erre sor, annál nagyobb az esély az egyensúly javítására – véli legújabb jelentésében a GKI Gazdaságkutató Rt. Még korrekciókkal együtt is a GDP 5 százalékának megfelelő deficitet jeleznek előre, ami 560 milliárd forint lenne, szemben a 438,1 milliárdos hivatalos előirányzattal. A külkereskedelmi hiányt egyenesen 3,5 milliárd dollárra teszik – tavaly ez 2,7 milliárd volt –, azaz ebben is borúlátóbbak a Kopint–Datorg 3–3,2 milliárdos becslésénél.
A KSH Gazdaságelemző és Informatikai Intézet (Ecostat) 0,5–1 milliárd dolláros romlást lát valószínűnek a kereskedelmi mérlegben. A többiek egy számjegyű inflációt jeleznek előre, az Ecostat szerint viszont kedvezőtlenebb esetben a drágulás 10–11 százalék is lehet.