Súlyt helyeznek az átfogó ellenőrzésekre • Beviszik az ÁPV Rt.–be az állami társaságokat • 1999.04.03
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. saját vagyonába viszik jövőre az állami tulajdonú társaságokat, az úgynevezett „hozzárendelt vagyont” – értesült a Magyar Hírlap. Az állami vagyonkezelő addig is megkezdi a gondjaira bízott cégek rendszeres ellenőrzését. Erre 3 milliárd forintot fordítanak az idén.
MH–információ
Megkezdik az ÁPV Rt. által kezelt vállalkozói vagyon felértékelését, s jövőre apportálják a vagyonkezelő társaságba – mondta el érdeklődésünkre Nádasy Zoltán, az ÁPV Rt. pénzügyi és gazdasági vezérigazgató–helyettese.
A privatizációs törvény szerint jelenleg az ÁPV Rt. saját vagyona a szervezet működéséhez szükséges ingatlanokra, berendezésekre korlátozódik, az állami tulajdonú vállalkozások, tulajdonrészek hozzárendelt vagyonként szerepelnek. Az ÁPV Rt. előzetes adatai szerint a hozzárendelt vagyon tavaly év végén 447 milliárd forintnyi jegyzett tőkét képviselt, ebből 211 milliárd a tartós állami tulajdonú cégek jegyzett tőkéje, 236 milliárd pedig privatizálható. Előbbi cégek száma 92, a magánkézbe adhatóké pedig 218, amiből az ÁPV Rt. 135–ben többségi, 83–ban kisebbségi részesedést birtokolt. Azaz igencsak megcsappant az állami tulajdonban lévő társaságok száma, mely a '90–es évek elején még 1703–at tett ki.
Ha a vállalkozói vagyont apportálják, megteremtődnek az intézményes keretek a vagyon nagyságának pontos nyilvántartására, a vagyonértékért viselt felelősségre – magyarázta Nádasy. Elmondta: az ÁPV Rt.–nél a nemzeti vagyon nyilvántartása még mindig hiányos. Előfordult a napokban is, hogy 120 millió forint érkezett az ÁPV Rt. számlájára, és nem tudták, honnan és miért küldték. De példaként említette azt is, hogy a Déli pályaudvar melletti állami tulajdonú Intranszmas irodaépület az elmúlt években kikerült az ÁPV látóköréből, s így más szedi hasznát.
Az idei költségvetésben – a vagyonkezelő fennállása óta először – 3 milliárd forintot különítettek el vagyonkezelésre. Ezt a 90 tartósan állami tulajdonú cég rendszeres tulajdonosi ellenőrzésére fordítják – közölte Nádasy. Egy–egy vállalatnál négy–öt évenként kívánnak átfogó vizsgálatot végezni; emellett évente célvizsgálatokat is tartanak egy–egy meghatározott témában.
• E. J. – T. M.