Belföldi ipari áremelések • 1999.03.31

Az ipar hazai értékesítési árai februárban 0,8 százalékkal emelkedtek januárhoz képest, miközben a forintra átszámított exportárak 0,1 százalékkal csökkentek. A belföldi drágulás éves üteme – ellentétben a kedvező 1998–as folyamatokkal – elmarad a külpiacokon elért áremelkedéstől.

Az iparban, februárban 5,2 százalékkal nőttek a belföldi termelői árak az egy évvel korábbiakhoz képest, a novemberi 7,1, a decemberi 6,6 és a januári 5,3 százaléknyi éves drágulás után. Vagyis a hazai drágulás mérséklődésének üteme lassul. Más a helyzet a forintban mért exportárak esetében: itt a novemberi 9,6, a decemberi 7,8 százalékos, éves áremelkedési ütem januárban 3,8, februárban pedig már 3,1 százalékra zuhant – derül ki a KSH adataiból.
1998–ban minden egyes hónapban meghaladta az exportár–emelkedés üteme a hazai drágulás indexét, ám ez január–februárban a visszájára fordult. A havi árindexek összevetéséből kiderül: a kedvezőtlen tendencia novemberben kezdődött, ekkor kezdtek el mérséklődni a forintban mért exportárak, sőt januárban a csúszó leértékelést is meghaladó ütemű, 1,3 százalékos olcsóbbodást szenvedett el az ipar a külső piacokon. Igaz, februárban már csak 0,1 százalékkal csökkentek az exportárak. Ezen belül a külpiacokon legjelentősebb gépipar szintén 0,1 százalékkal olcsóbban értékesített, mint januárban, és 1,9 százalékkal drágábban, mint tavaly februárban.
A januárhoz képest 0,8 százalékos hazai ipari áremelkedésen belül kiemelkedik a vegyipar 1,9 százalékos drágulása. Az élelmiszerek, dohánytermékek februári termelői árai 0,6 százalékkal nőttek januárhoz és 3,3 százalékkal az egy évvel korábbiakhoz képest