Belföldön emelt árat az ipar • 1999.03.02

Az ipar termelői árai januárban 0,2 százalékkal emelkedtek decemberhez és 4,4 százalékkal a tavalyi első hónaphoz képest – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A mérsékelt áremelkedés ellenére kedvezőtlen volt, hogy az ipar belföldön drágította eladásait, míg a külpiacokon tavaly november óta egyfolytában kénytelen csökkenő árakon értékesíteni.

Decemberhez képest az ipari árak átlagban 0,2 százalékkal, belföldi viszonylatban 1,4 százalékkal nőttek, az exportárak ugyanakkor 0,2 százalékkal mérséklődtek – jelentette a KSH.
A belföldi áremelkedés az első hónapban „menetrendszerűnek” mondható, sőt 1998 elején a mostanit lényegesen meghaladó mértékben (havi 2,4 százalékkal) ugrottak meg az ipari árak. Kirívó mértékben a villamosenergia–, gáz–, hő– és vízellátás árai emelkedtek: decemberhez képest 4,3, tavaly januárhoz viszonyítva pedig 10,2 százalékkal. Hasonló a „koreográfia” a bányászat belföldi áremelkedésében (havi 2,4, évi 10,7 százalék). A vegyipar és a kohászat ellenben olcsóbban értékesített idehaza, mint decemberben, sőt az előbbi ágazat árszintje tavaly januárhoz képest is 3,5 százalékkal süllyedt.
A legjelentősebb exportőr ágazat, a gépipar januárban 1,7 százalékkal olcsóbban exportált, mint decemberben, miközben hazai árait fél százalékkal emelte. Éves szinten 1,7 százalékos áremelést ért el a határokon túl és 8,6 százalékosat a hazai piacon. A textil–, ruházati és bőriparnak mind 1998 végéhez, mind a tavalyi első hónaphoz képest sikerült feltornászni külpiaci árait (2,1, illetve 16,2 százalékkal), és hazai árait is hasonló mértékben emelte. Az élelmiszer–, ital– és dohánytermékgyártás belföldön 1,6, külföldön 0,1 százalékkal emelte árait a múlt év végéhez képest, éves szinten itthon 3,8 százalékkal emelte, a kivitel esetében pedig 1,5 százalékkal mérsékelte árait.
Mint ábránkon is látható, a belföldi ipari árak éves emelkedése tavaly a nyári hónapokban, és az év utolsó negyedében mérséklődött jelentősen, s a decemberi, 6,6 százalékos éves árindex januárban tovább mérséklődött, 5,3 százalékra. Az exportárakat is forintban mérik, így emelkedésük felgyorsult szeptemberben, a hazai pénz gyengülése miatt (12,6 százalékra). Novembertől viszont hónapról hónapra csökkent a kivitel árszintje, így az éves exportárindex a novemberi 9,6 és a decemberi 7,8 százalék után januárban 3,4 százalékra zuhant.