Márciusban 371 millió dollár a portfólióbefektetés • Felpörgött a tőkebeáramlás • 1998.05.09

A fizetési mérleg az első negyedévben 393 millió dolláros hiányt mutatott, így tovább javult a tavalyi hasonló időszakban keletkezett 477 milliós deficithez képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes adataiból. Csak márciusban 371 millió dollárnyi portfólióbefektetést bonyolítottak le a devizakülföldiek. Így a hónap végére tovább duzzadt a jegybanknál lévő devizatartalékok állománya.

Az első negyedévben keletkezett 393 millió dolláros folyó fizetésimérleg–hiányt kétszeresen is túlfinanszírozza a 802 millió dollárnyi adósságot nem okozó tőkebeáramlás – mutatják az MNB előzetes adatai.
Az adósságnövekedéssel nem járó tőkebeáramlás kisebbik felét, 353 millió dollárt a nettó (azaz a tőkebevonás és a magyar cégek külföldi kihelyezései különbségeként adódó) közvetlen tőkebefektetések alkották. A nagyobbik rész, 449 millió dollár a portfólióbefektetésekből, vagyis a tíz százalék alatti részesedésszerzésekből állt.
Csak márciusban 371 millió dollár jött be portfólióbefektetés formájában – jelezte előzetesen az MNB. Ez is hozzájárult a konverzió (devizaátváltás) növekedéséhez, mely áprilisban folytatódott és végül az állampapír–piaci hozamok emlékezetes eséséhez vezetett (MH, április 24.). Értesüléseink szerint csak márciusban 1,3 milliárd dollárra rúgott a konverzió. A jegybanki tartalékok állománya tovább duzzadt: a január végi 8,6, a február végi 9,1 milliárd dollár után március 31–ére 9,5 milliárd dollárra. Tegyük hozzá: e folyamat nyilvánvalóan nagymértékű költséges sterilizációt (vásárlóerő–kivonást) vont maga után; mint arról írtunk, a jegybanki repo– és kötvényállomány márciusban mintegy 300 milliárd forinttal emelkedett, s a hónap végére már meghaladta az ezermilliárd forintot.
Március 167 millió dolláros folyó fizetésimérleg–deficitet hozott, szemben az egy évvel korábbi 21 milliós aktívummal. A harmadik hónap a nagy kamatfizetéseké, ez most 159 millió dollárra rúgott, osztalékkifizetésekkel együtt pedig 166 millió dollárnyi tőkejövedelem áramlott ki.
Az első negyedévi 393 millió dolláros fizetésimérleg–hiány kedvezőbb a tavalyi 477 milliónál. Ráadásul az év első negyedében már tavaly is viszonylag nagy deficitet könyvelt el az ország. Így egyelőre reálisnak látszik az a kormányzati előrejelzés, hogy az idei év egészében mintegy 1,5 milliárdos fizetésimérleg–hiány keletkezik.