Megkétszerezték a nyereség kivitelét • 1999.01.21
Duplájára emelkedett tavaly a megelőző évihez képest a külföldiek tulajdonosi részesedései után élvezett jövedelmek kivonása – derül ki a Magyar Nemzeti Bank első tizenegy havi előzetes adataiból. 1998. január–novemberben ugyanis 627, egy évvel korábban pedig 326 millió dollárnyi úgynevezett nem adósságtípusú befektetésekből – azaz tulajdonosi részesedésekből – szerzett jövedelem áramlott ki.
Az említett 0,6 milliárd dollárnyi kivonás nettó érték, azaz a ki– és a beáramlás egyenlegét mutatja, és – az MNB statisztikája szerint – két részre osztható: a nagyobbik összeg az úgynevezett közvetlen (tíz százalékot meghaladó) tulajdonosi részesedésekből szerzett felosztott, átutalt jövedelmek, a kisebbik pedig a portfólióbefektetésekből a tíz százalékot meg nem haladó tulajdonosi részesedések jövedelmei. 1998 első tíz hónapjának részletes adatai szerint a közvetlen befektetések felosztott jövedelmei címén 575 millió dollár áramlott ki, 16 millió jött be (a hazai tulajdonosok külföldi befektetései után), így a nettó kiáramlás 559 millió dollár; a portfóliórészesedések után a nettó jövedelemkivonás 57 millió dollár, a 63 milliós ki– és a 6 milliós beáramlás egyenlegeként.
A közvetlen tőkebefektetés utáni felosztott jövedelmek kivitele júniusban ugrott meg, több mint 250 millió dollárra. 1997–ben viszont a mérlegbeszámolók környéki kivonás megoszlott április, május és június között, de együttvéve is csak nettó 119 millió dollár felosztott jövedelmet vontak ki. A következő csúcshónap: szeptember, ekkor 1998–ban nettó 126, egy évvel korábban pedig 99 millió dollárnyi jövedelmet vittek ki a közvetlen befektetők. Az 1996–97. évekből és a kósza hírekből ítélve kiugró mértékű repatriálás várható decemberben is.
A január–novemberi adatok szerint tavaly az összes jövedelemkiáramlás 42 százalékát a különféle tulajdonosi részesedések után húzott jövedelmek alkották, holott tavalyelőtt ez az arány csak 27 százalék volt (a többit a kamatfizetések tették ki). Az összes tőkebefektetés jövedelmeinek nettó kiáramlása az egy évvel korábbi 1225 millió dollárról 1468 millióra ugrott, s ezért csaknem kizárólag a tulajdonok utáni jövedelmek növekvő repatriálása felelős.
Az Opel magyarországi beruházásai eddig körülbelül kétszeresen meghaladták az itt realizált profitot. A cég 1991–ben eredetileg 250 millió márkás befektetéssel érkezett Magyarországra. Az első három év veszteséges volt, először 1994–ben ért el pozitív eredményt a cég. Azóta összesen mintegy 500 millió márkányi nyereség keletkezett az évek során – mondta el lapunknak Dános András PR–igazgató. Az eddig Magyarországon befektetett összeg pedig meghaladja az 1 milliárd márkát – tette hozzá.
A következő nagy beruházás egy sebességváltógyár lesz, amely 2001–ben indul, és a tavaly decemberben leállított autó–összeszerelő gyárcsarnokot használják fel az üzem építéséhez. A projekt a tervek szerint 230 millió márkába kerül.
A magyarországi gazdasági eredmények elismerése, hogy a General Motors eddig minden Magyarországon keletkezett profitot visszaforgatott az itteni tevékenységbe, de ebből nem szabad azt a következtetést levonni, hogy ez mindig így lesz – mondta Dános András.
A Matáv Rt. nettó eredménye 1997–ben 56 százalékkal haladta meg az előző évit, és 36 milliárd forintot tett ki. A cég 1997–ben 94,8 milliárd forintot költött beruházásokra. Ennek több mint 80 százalékát saját forrásból finanszírozták, ami összhangban van az 1999–re kitűzött teljes önfinanszírozással.
• E. J. – G. T. I.