Vissza a bankbetétekhez • A GDP 8,5 százalékára duzzadtak a megtakarítások • 1999.01.19

Kiugró mértékű, nettó 119,6 milliárd forintnyi megtakarítást könyvelhettek el a háztartások a múlt év utolsó hónapjában – derül ki az MNB előzetes adataiból. A tavalyi év egészében is feltűnően gyarapodott a magtakarítás: a GDP–hez viszonyított mértéke elérte a 8,5 százalékot, szemben az 1997. évi 7,7 százalékkal.

Decemberben 94,4 milliárd forintot tettek félre a háztartások; kisebb részben készpénzben és különféle értékpapírokban, nagyobb részben az önmagában is 56,1 milliárddal megugró forintbetétekben. A nagyarányú hiteltörlesztésekkel együtt adódik a decemberi 119,6 milliárdos nettó pénzügyi megtakarítás az MNB előzetes adatai szerint.
A jegybankban hozzáteszik: a megugró betéti állományok összefüggenek a januárról előrehozott bérkifizetésekkel is, s e hatást korrigálják a végleges adatok közlésekor. De egy évvel korábban is feltűnő mértékben (49,7 milliárddal) duzzadtak meg a forintszámlák; viszont a most decemberi 25,2 milliárdos hitelvisszafizetéssel szemben 1997 végén csak 0,7 milliárdnyira tellett a lakosságnak.
Az MNB megkülönbözteti a különféle tranzakciókkal (például betételhelyezés vagy –kivét) tetten érhető megtakarítást az átértékelődésektől. A decemberi 6 milliárdos tőzsdei részvényvásárláshoz például felmérésük szerint 27,6 milliárdnyi felértékelődés is társult; befektetési jegyben 5,8 milliárdnyit vásárolt és ezen felül 3,9 milliárdot nyert a lakosság. Az átértékelődésekkel együtt a háztartások nettó pénzügyi vagyona 179,3 milliárddal gyarapodott, alig többel, mint egy évvel korábban, amikor a részvényárfolyamok önmagukban is 56,8 milliárdos nyereséget hoztak.
A teljes 1998. évben a nettó megtakarítás 873,8 milliárd forintot tett ki az előzetes adatok szerint, szemben az egy évvel korábbi 655,1 milliárddal. Ez a GDP arányában is növekedést jelent, ami a jelentősen mérséklődő infláció közepette különösen figyelemre méltó, hiszen a félretett pénzek távolról sem csak a vagyon elértéktelenedésének pótlását szolgálták. A megtakarítási formák között elsősorban a forintbetét, az állampapír– és a készpénztartás tört előre.
A devizabetéteket – a tranzakciókon felül – 61,5 milliárddal duzzasztották az árfolyamváltozások; a befektetési jegyek tulajdonosai 7,9 milliárdot vesztettek, a részvénybe fektetők viszont 26,5 milliárdot nyertek a tavalyi év során. Kisebbek az átértékelődések, mint tavalyelőtt, amikor 127,4 milliárdos nyereséget érhettek el a részvénytulajdonosok és 67,5 milliárdnyit a devizabetétesek.
1998. december 31–én a háztartások nettó pénzügyi vagyona 4451,8 milliárd forintot ért, 27,7 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – derül ki az MNB előzetes adataiból.