Az Agrobank volt vezérigazgatója szerint megmosolyogtató az ítélet • Két év börtönbüntetésre ítélték Kunos Pétert • 1998.05.02

A Legfelsőbb Bíróság csütörtökön két év börtönre, továbbá másfél millió forint pénzbüntetésre és négy év közügyektől való eltiltásra ítélte Kunos Péter elsőrendű vádlottat, az időközben megszűnt Agrobank Rt. volt vezérigazgatóját. Kovács Mihály másodrendű vádlottat a bank egykori elnökét, háromévi próbaidőre felfüggesztett egy év hat hónap szabadságvesztésre, továbbá kétmillió forint pénzbüntetésre ítélte.

A Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletével megváltoztatta a Fővárosi Bíróság tavaly júniusban hozott felmentő ítéletét, és 11 rendbeli gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetés bűntettében állapította meg Kunos Péter mint tettes, és Kovács Mihály mint bűnsegéd bűnösségét. A büntetések kiszabásakor súlyosító körülményként vették figyelembe a bűncselekmények halmazati jellegét. Ugyanakkor enyhítő körülményként vette számításba a bíróság a vádlottak személyének társadalomra való veszélyességének átlagosnál csekélyebb voltát, valamint Kovács Mihály idős korát és megrendült egészségi állapotát.
A Legfelsőbb Bíróság megállapította: téves volt a Fővárosi Bíróság jogi értékelése, miszerint az elkövetett cselekmények nem veszélyesek a társadalomra. A tényállásra ugyanis tökéletesen ráillik a Btk.–ban büntetni rendelt gazdasági vesztegetés bűntette. A bankigazgató és az elnök munkakörével összefüggésben kért előnyt. A jogerős ítélet indoklása szerint tették mindezt előzetes megállapodás alapján, tehát bűnszövetségben és rendszeres haszonszerzésre törekedve, azaz üzletszerűen. A valóság leplezése érdekében rögzítették külön a biztosítékul szolgáló háttérszerződéseket. A polgári törvénykönyv szerint pedig a törvény kijátszásával kötött szerződés tiltott szerződés – szól az indoklás. Ebből következik, hogy az előny kérése jogtalan volt, aki pedig kérte, bűncselekményt követett el.
Mint ismeretes, a vádlottak az E–hitel–kérelmek elbírálásakor feltételként szabták a kérelmező cég bizonyos százaléknyi tulajdoni részesedésének átengedését ingyen, illetve jelképes összegért. Ezt a vagyont háttérszerződésekben rögzített módon bevitték a többnyire egyszemélyes, Agrobank–érdekeltségű kft.–kbe.
A Legfelsőbb Bíróság úgy ítélte meg, hogy a bankvezetők kihasználták a hiteligénylők szorult helyzetét a jogellenes konstrukciók létrehozásakor a mintegy 857 millió forint összegű megszerezni kívánt vagyoni előny elérése érdekében. (A bankvezetők álláspontja szerint a vagyonrész kérése – pluszbiztosítékként – a bank és a betétesek érdekeit szolgálta.)
Diós Erzsébet, az ügyben első fokon eljáró bíró nem kívánt nyilatkozni. „Amit el akartam mondani, azt százhúsz oldalon megtettem az általam hozott ítélet indoklásában. Az én feladatom ott véget ért.”
Békesi László, egykor pénzügyminiszter – akit az elsőfokú eljárás során tanúként hallgatott meg a bíróság – annyit közölt: most is úgy gondolja, hogy közgazdaságilag helyes volt az Agrobank E–hitel–konstrukciója, az növelte a hitelkihelyezés biztonságát. Őszintén sajnálja, hogy a bíróság végül azt állapította meg, hogy mindez jogilag törvénytelen – tette hozzá.
Orosz Balázs, az elsőrendű vádlott védője az ítélethirdetést követően újságírók előtt elmondta: a védelem élni kíván az eljárásjog adta lehetőségekkel, és valószínűleg felülvizsgálati kérelmet nyújt be. Hozzátette: az ítélet indokolása sem jogi, sem ténybeli szempontból nem volt számára meggyőző.
„Megmosolyogtató az ítélet,” – jelentette ki Kunos Péter az ítélethirdetés után. „Tiszta a lelkiismeretem, hiszen a bank érdekében jártam el.” Magyarországon ma azt lehet büntetni, akit erre kijelöltek – mondta Kunos. „Én voltam a leggyengébb láncszem, engem jelöltek ki.” Kunos lapunknak elmondta: „jogi skandalumnak”, a „magyar bíróság szégyenének” nevezte az ítéletet. Nem készült például a bíróság számára szakértői vélemény arról, hogy az Agrobank E–hitel–nyújtó tevékenysége sértette volna a pénzintézeti törvényt. Állítólag vesztegetés történt, mert valaki előnyt kért; de találtak–e üzletembert, aki hátrányt kér? – kérdezett vissza Kunos arra utalva, hogy az E–hitel–ügyletek kölcsönösen előnyt jelentettek a banknak és a hitelfelvevőknek. Az RTL Klubnak a volt vezérigazgató úgy fogalmazott: az ítélettel „társadalmi várakozást” kívánt a bíróság kielégíteni.
Zamecsnik Péter, Kovács Mihály védője kérdésünkre úgy fogalmazott: természetesen meglepte a bíróság határozata. Az ítéletet értelemszerűen elfogadja, ám azzal adott esetben lehet egyet nem érteni. Az alapvető kérdés – mondta –, hogy vajon lehet–e és kell–e büntetőjogi választ adni egy olyan ügyben, amely más szférát és rendet hivatott szolgálni. Az ítéletnek üzenete is van, amely a szóbeli indoklásból akképp hangzott ki, hogy a közélet tisztaságát – mint védett jogi tárgyat – nem lehet sikeresen szembeállítani a bank, illetve a betétesek biztonságának igényével. – Ez természetesen helytálló megállapítás, de véleményem szerint ennek az ügynek nem ez volt az alapkérdése, miként a pénzügyi rendszer biztonsága sem kérdőjelezhető meg büntetőjogi eszközökkel – véli az ügyvéd. Kovács Mihály érdeklődésünkre elmondta, nem lepődött meg a döntésen: már márciusban sejtette, hogy másodfokon nem hagyják helyben az elsőfokú ítéletet. Ekkor közölte vele ügyvédje: úgy készüljön, hogy a tervezett június helyett már áprilisban tárgyalják ügyüket. (t. i. Kovács angliai gyógykezeltetését eredetileg május végéig engedélyezte a bíróság.) Számomra mindig az volt a fontos, fogalmazott, hogy a lelkiismeretem tiszta. Még gondolatban sem követtünk el bűncselekményt. A korábban felmerült kártérítéssel kapcsolatban Kovács elmondta: nem akarta perelni az államot, ha most felmentették volna őket, megelégedett volna azzal, ha valaki azt mondja: elnézést, tévedtünk.
• D. E. – E. J.