Megugró támogatások, feszített bevételi tervek • Ma szavaznak a jövő évi költségvetésről • 1998.12.28

Igen erőteljesen – számításunk szerint 19,3 százalékkal – nő jövőre a központi és országos hatáskörű szervek támogatása. Amihez persze az kell, hogy a parlament ma megszavazza a költségvetési törvényt; de az is, hogy teljesüljenek 1999–ben az igencsak feszített adóbevételi előirányzatok.

MH–információ
A Miniszterelnökség és a Belügyminisztérium, a számvevőszék és a bíróságok – ezek a jövő évi költségvetésben előnyben részesített fejezetek; ugyancsak kedvező elbírálásnak örvendhetnek a – mondhatni – koalíciós területek: a földművelésügyi, az igazságügyi, a honvédelmi tárcák, a Történeti Hivatal. A leendő ifjúsági és sporttárca majdnem kétszer annyi támogatásra számíthat, mint amennyit idén az OTSH kap – derül ki a ma szavazásra bocsátott jövő évi büdzsé és az idei költségvetési törvény összevetéséből.
Az átszervezett minisztériumok közül csak a gazdasági tárca kerül ki támogatási előnnyel a kormányzati struktúraváltásból; az oktatási és kulturális tárca számításunk szerint mindössze 4 százalékkal kap több támogatást, mint amennyi az egykori közös tárca idei büdzséjében szerepelt. Igaz, ezen belül a hitélet támogatását 54, a felsőoktatásét 27, a kultúráét 40 százalékkal növelik.
Eközben alig nő a támogatás a köztársasági elnökségnél, az Alkotmánybíróságnál, az ombudsmanok hivatalánál – sőt, az Országgyűlés és a KSH összes támogatása még nominális értéken is csökken az ideihez képest. Az önkormányzatok számításunk szerint – az átengedett személyi jövedelemadóval együtt – mindössze 8,7 százalékkal kapnak több támogatást, mint idén. Az agrár– és a családi támogatások ellenben húsz százalék körüli mértékben emelkednek.
Jövőre 374,1 milliárd forintnyi központi költségvetés hiányt céloznak meg, szemben az idei 419 milliárddal (Postabank tőke– és ÁPV Rt. tartalékjuttatással együtt 601 milliárddal). Idén az első tizenegy hónapban egyébként mindössze 308 milliárd forint volt a deficit, azaz várhatóan több tízmilliárddal kedvezőbb pozícióval zár a büdzsé, mint amilyent akár most, a Postabank miatt módosított büdzsében is papírra vetettek. A jobb eredmény egyértelműen annak köszönhető, hogy a GDP öt százalékot meghaladó mértékben bővül, holott a büdzsé összeállításakor még csak 3,5 százalékos növekedéssel számoltak.
Jövőre viszont a bevételi tervek már ötszázalékos növekedéssel és 11 százalékos inflációval számoltak, s csak kiadási oldalon, a támogatások egységes, „fűnyírószerű” 1,9 százalékos zárolásával készülnek arra az esetre, hogy a gazdasági folyamatok esetleg a vártnál kedvezőtlenebbül alakulnak. Ambiciózus költségvetés készült, amely szerint a bevételek 1999–ben még az idén várhatóakhoz képest is 17–18 százalékkal nőnek, s ezen belül a társasági adó 25, az áfa 20, a fogyasztási és jövedéki adó 25, a személyi jövedelemadó 11 százalékkal gyarapodna.
• Folytatás a 3. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
Ezek nem tisztán a teljesítmény növekedését tükröző adatok, de figyelembe veszik például, hogy jövőre 23 milliárd forintnyi többletbevétel származik az adóbeszedők hatékonyabb ténykedéséből. Sőt 68 milliárd forintnyi többletvevételt sem zárnak ki, s ha ezt időben teljesíti az APEH, jutalmul 27 százalékkal fejelik meg az ott dolgozók bérkeretét.