Kolonc az MNB–n • Szavatolják a bécsi leánybank fizetőképességét • 1998.10.22

Hosszabb folyamat eredményeként halmozódott fel az a veszteség, amelyet az elmúlt hetekben, többéves munka eredményeként tárt föl a Magyar Nemzeti Bank bécsi leánybankjánál – közölte Arnóth Sándor képviselő (Fidesz–MPP) kérdésére Surányi György, az MNB elnöke a parlament költségvetési bizottságának ülésén. Orbán Viktor kormányfő hétfőn egy „meg nem nevezett bécsi bank” 70 milliárd forintos veszteségéről beszélt.

Az MNB leánybankja, a bécsi Central Wechsel und Creditbank (CW) halmozott veszteségének mértékéről különböző találgatások láttak napvilágot. A cégvezetés egy korábbi tervezetében 30 milliárd forintot kívánt elkülöníteni a bank veszteségeinek rendezésére.
A CW bank vesztesége a jegybank elnöke szerint a '90–es évek elején, különösen 1992–95–ben nagymértékben növekvő kelet–európai ügyletekkel magyarázható. A másik ok a bank rossz irányítása, amely Surányi hivatalba lépése után sorozatos leváltásokat, elbocsátásokat tett szükségessé. Végül terhelték a bank mérlegét a '80–as évek végén folytatott, nem banki ügyletek is – hangzott el a költségvetési bizottság ülésen. Elődjének, Bod Péter Ákosnak nincs közvetlen felelőssége az ügyben – jelentette ki az MNB elnöke.
Nincs probléma ugyanakkor a CW fizetőképességével, mivel ezt az MNB szavatolja – szögezte le Surányi. A veszteség rendezésére pedig a jegybanki mérlegben megtalálják a forrást, így nincs szükség külön költségvetési pénzre – tette hozzá. Az ügy tanulsága szerinte, hogy az MNB–től „szociológiailag idegen” egy kereskedelmi bank működtetése. Nyitva hagyta a kérdést, vajon a CW eladásával vagy bezárásával szabadul–e meg majd az MNB bécsi érdekeltségétől.
Az MNB érdekeltségeinek eladását Surányi 1995–től, hivatalba lépése óta szorgalmazta. Elsőként a londoni Hungarian International Bankot (HIB), majd a frankfurti Deutsch–Ungarische Bankot zárták be – az előbbit jelentős nyereséggel, az utóbbit pedig veszteség nélkül. Tavaly év végén adta el az MNB a Közép–európai Nemzetközi Bankban (CIB) levő 34 százalékos tulajdonrészét. A 80 millió dolláros alaptőkéjű CIB–et 440 millió dollárért az olasz Banca Commerciale Italiana vette meg, így az MNB 150 millió dollárt – körülbelül 30 milliárd forintot – kapott üzletrészéért.
A CW bank eladására azonban csak a rendbetétel után látott esélyt a jegybank vezetése. A 400 millió schillinges alaptőkével rendelkező pénzintézet főleg a kelet–nyugati kereskedelemben játszott szerepet, de jelentős veszteségeket könyvelt el lízingcégének tevékenysége miatt is.
• E. J. – Sza. P.