A vesztes befektetők perelhetik a pénz– és tőkepiaci felügyeletet • Árfolyam–manipuláció a devizapiacon • 1998.09.16

Valamikor biztos üzletnek tekintett devizaspekulációs ügyleteken – előzetes számítások szerint – 600–700 millió forintos veszteséget szenvedhetnek el ma a kisbefektetők. A veszteségek – egyes vélemények szerint – jóval kisebbek lettek volna, hogyha a brókerek nem szakították volna el korábban az ügyletek elszámolóárait a piaci ártól. Az árfolyam–manipuláció miatt megnőtt a valószínűsége annak is, hogy a szeptemberi határidős ügyletek kifutása után több brókercég fizetésképtelenné válik vesztes ügyfelei miatt.

MH–információ
Mint az egyik megkérdezett banknál megjegyezték, csütörtökön lehet majd tudni, hogy hány devizapiaci brókercég lesz fizetésképtelen ügyfelei csődje miatt. Ma zárják le ugyanis azokat a szeptemberi lejáratra kötött határidős pozíciókat, amelyeknek összértékét 110 milliárd forintra (500 millió dollárra) becsülik.
Ezeken, a valamikor szinte biztos hozamú befektetéseken a forint lebegtetési sávon belüli leértékelődése miatt 600–700 millió forint veszteséget szenvedhetnek el a befektetők.
Az érem másik oldala, hogy azokban az időkben, amikor a forint szinte odaragadt az árfolyamsáv aljához (azaz tartósan erősnek bizonyult), jelentős hozamokat könyvelhettek el. Többen azonban felhívják a figyelmet arra, hogy az elmúlt hetekben tapasztalt devizapiaci anomáliák megsokszorozták a veszteségeket, és lehetetlenné tették, hogy azok a befektetők, akik csak egy határig tudtak kockáztatni, időben kiszállhassanak.
Látszólag a kisbefektetők érdekeit is szolgálta, hogy a brókercégek az utóbbi időben jó darabig elszakították a határidős ügyletek elszámolóárait a piaci áraktól – mondta Scheuer Gyula, a Pannon Váltó vezérigazgatója. Elvileg a meglévő szerződéseknél naponta érvényesíteni kellett volna a leértékelődő forint miatt keletkezett veszteséget, azaz elő kellett volna írni a befektetőnek, hogy felemelje azt a letétet, amely az árfolyam–ingadozás kockázatát hivatott lefedni. Erre nem került sor, mivel a piac szereplői úgy kalkuláltak, hogy a leértékelődés ideiglenes, s a forint a jegybanki pénzpolitika következtében újból megerősödik.
A devizapiaci anomáliákat látva a felügyeletnek és a jegybanknak is sokkal korábban lépnie kellett volna – jegyezte meg a vezérigazgató. De csak a napokban adták hírül, hogy elszámolóár–bizottságot állítottak fel az árutőzsdén. Ez már nem segít azokon a kisbefektetőkön, akik csak egy adott határig akartak kockázatot vállalni, de most önszántuk ellenére megtöbbszöröződik veszteségük.
• Folytatás a 9. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
Nem kizárt, hogy emiatt az Állami Pénz és Tőkepiaci Felügyeletet ellen is perek indulnak – mondta Scheuer Gyula. A reális elszámolóárak elősegítették volna azt, hogy hamarabb likvidálják azoknak a befektetőknek a pozícióit, akik már a forint kisebb kilengése miatt szükséges többletletétet sem tudták volna előteremteni, így veszteségük sem nőtt volna tovább.
Az elszámolóárak a piaci árakat tükrözik – szögezte le érdeklődésünkre Varga Andrea, a Budapesti Árutőzsde szakértője. A kilenctagú elszámolóár–bizottság, mint elmondta, közgazdasági megfontolásokkal áll elő az elszámolóárakkal kapcsolatban, de erről további részletekkel egyelőre nem szolgált.
Elemzők szerint Surányi Györgynek az a tegnapi bejelentése, hogy nem szélesítik a forint lebegtetési sávját, arra indíthatja a pénzesebb befektetőket, hogy a szükséges letét megemelése mellett továbbgörgessék pozícióikat decemberi lejáratra. Abban reménykednek ugyanis, hogy visszanyernek valamennyit most elveszett pénzükből.
A lejáró eladási pozíciók jelentős része nem okoz tartós veszteséget, mivel többnyire tovább görgetik a szereplők – mondta el kérdésünkre Vindics József, a Pretium Holding Rt. elnök–vezérigazgatója. A gyenge forint problémája szerinte összetett, és távolról sem csak a devizapiacon kifutó szeptemberi határidő okozza. Úgy látja, a jegybank túlságosan ragaszkodott a kamatcsökkentési irányzathoz, az idén hétszer mérsékelte a kamatokat, miközben a gyengülő országok inkább kamatot emelnek. Az MNB–nek változtatnia kellene kamatpolitikáján – véli Vindics József.
• P. E. – E. J.