Csökkent az árszínvonal • 1998.09.12
Augusztusban 0,4 százalékkal mérséklődtek a fogyasztói árak júliushoz képest – közölte a KSH. Az olcsóbbodásban oroszlánrészt vállaltak az idényáras cikkek, különösen a paradicsom, a paprika meg a vöröshagyma. Tavaly augusztushoz képest az árak 13,5 százalékkal emelkedtek.
A 0,4 százalékos havi árcsökkenés sokéves rekord. Idényáras élelmiszerek nélkül azonban 0,1 százalékos drágulás következett volna be. Szintén 0,1 százalékra teszik a központi, önkormányzati árintézkedések hatását, döntően amiatt, mert a helyi tömegközlekedés 5,1 százalékkal drágult.
Az élelmiszereket 1,9 (idényáras cikkek nélkül 0,3) százalékkal lehetett olcsóbban kapni, mint júliusban. Ez döntő fejlemény, hiszen e termékek 27,6 százalékos súllyal szerepelnek a fogyasztói kosárban. Az éves áremelkedés augusztusban 13,5, az első nyolc hónap átlagában 15,6 százalék volt. A Reuters által korábban megkérdezett piaci elemzők lényegesen magasabb (jóval 14 százalék feletti) éves inflációt vártak. A meglepetés a nagymértékű élelmiszerár–csökkenés volt – mondta el több elemző kérdésünkre. Török Attila, a Postabank Értékpapír Rt. elemzője szerint ebben a hónapban a forint gyengülése fölfelé, az orosz fejlemények miatt itt rekedt élelmiszerek lefelé nyomhatják az inflációt. Ludányi Csaba, a BA–CA Bróker elemzője szerint az olajáresés hazánkban is deflációs hatást fejtett ki, az itt rekedő élelmiszerek olcsóbbító hatása már augusztusban érződött.
Török legújabb jóslata szerint 13 százalék alá kerülhet a decemberi, tavaly év végéhez viszonyított drágulás, Ludányi megmaradna az MNB 13–14 százalékos előrejelzésénél, Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezetője viszont továbbra is 15 százalékra teszi az év végi drágulást.