Több mint egymilliárd dolláros tőkekiáramlás • Romlott a fizetési mérleg • 1998.09.09
Javul az áruforgalmi mérleg, de a tőkejövedelem–kivonás miatt romlik a folyó fizetési mérleg. Ez derül ki az idei és a tavalyi első héthavi adatok összevetése alapján. Júliusban (az orosz válság kirobbanása előtt) nettó százmillió dollárnyi portfólióbefektetés jött be hazánkba.
Január–júliusban a folyó fizetésimérleg–hiány 1073 millió dollár, ami 300 millióval meghaladja az egy évvel korábbit – derül ki a jegybank előzetes adataiból. Az idei évre a kormányzat és a nagyobb kutatóintézetek 1,5 milliárd dolláros hiányt jósolnak.
Az áruforgalmi mérleg ugyanakkor javult, ugyanis 4,6 százalékkal nőtt az export héthavi dollárértéke (csaknem 11,6 milliárd), szemben az import (12,5 milliárd) 2,5 százalékos gyarapodásával. Július hónapban viszont romlott az áruforgalmi mérleg, az előzetes számok 261 millió dolláros passzívumot mutatnak, 60 millióval többet az egy évvel korábbinál.
A fizetésimérleg–romlás egyértelműen a tőkebefektetések utáni jövedelmek kivonásának következménye. Az osztalékkivonás júniusban tetőzött, júliusban már a kamatfizetés (76 millió dollár) meghaladta a részesedések utáni jövedelemkivonást (32 millió dollár). Az első hét hónapban együtt azonban csaknem 1,1 milliárd dollárnyi kamat– és részesedéskivonás történt.
A fizetésimérleg–hiányt eddig nem finanszírozza teljesen az adóssággal nem járó tőkebeáramlás. Igaz, a közvetlen tőkebefektetés még mindig tekintélyes, héthavi értéke eléri a 940 millió dollárt, de ez elmarad a tavalyi befektetésektől. Ráadásul megugrottak a hazai cégek külföldi közvetlen befektetései, amelyek 321 millió dollárnyi kiáramlást okoztak.
A portfólióbefektetések júliusban 104 millió dollárral nőttek (s ezzel párhuzamosan a BUX is több mint 400 ponttal, 8215 pontra nőtt július végére). Azok voltak az orosz válság előtti szép idők: mint az Államadósság–kezelő Központban megtudtuk, a külföldiek kezén levő állampapír–állomány a hónap eleji 352,2 milliárdról 406,5 milliárd forintra duzzadt.
Így érthető, hogy júliusban nőttek a jegybanki tartalékok: a hónap végi 9,8 milliárd dolláros állomány mintegy 0,2 milliárddal meghaladja az egy hónappal korábbit.